Kad Barselonā esošā Svētās Ģimenes baznīca tiks pabeigta, tā būs augstākā sakrālā celtne pasaulē. Ēkas pamatakmeni iemūrēja pirms 136 gadiem, patlaban ir pabeigta vien trešā daļa darbu, taču majestātiskā būve vienmēr ir raisījusi cilvēku apbrīnu. Tāpēc “National Geographic” apkopojis vairākus interesantus faktus par monumentālo celtni un tās slaveno autoru – arhitektu Antonio Gaudi.
Svētās Ģimenes baznīca nav katedrāle
Cilvēki bieži uzskata, ka milzīgā Gaudi celtne ir Barselonas galvenā katedrāle, – taču tā nav. Svētās Ģimenes baznīca faktiski ir bazilika, proti, baznīca, kurai pāvests ir piešķīris īpašu statusu. Par katedrālēm dēvē baznīcas, kas ir mājas bīskapiem, Barselonas katedrāle atrodas pilsētas gotiskajā kvartālā.
Antonio Gaudi (1852 – 1926) nebija baznīcas galvenais arhitekts no paša sākuma Svētās Ģimenes baznīcu sāka būvēt 1882.gadā, Madridē mācījies Barselonas diecēzes arhitekts Fransisko de Paula del Viļars i Lozano. Gaudi strādāja viņa vadībā kā asistents un pārņēma projektu brīdī, kad del Viļars i Lozano to pameta pēc radošām nesaskaņām ar projekta mecenātu, grāmatu tirgotāju un filantropu Hosē Mariju Bokabeļu. Grāmattirgotājs no sākuma vienkārši vēlējās uzcelt kādas itāļu baznīcas kopiju jaunajā Barselonas rajonā, tādēļ par 172 000 pesetām (1034 eiro) iegādājās zemesgabalu. Del Viļars sākotnēji bija iecerējis neogotikas stila baznīcu, līdzīgu Barselonas katedrālei, šodien tā projekta pēdas ir redzamas kapličas daļā. Gaudi atmeta neogotikas stilu un aizstāja to ar paša īpašo modernismu. Arhitekts topošajā baznīcas ēkā nodzīvoja 15 gadus.
Svētās Ģimenes baznīca būs reibinoša mistisku simbolu simfonija
Brīnuma sajūtu rada arī nenoliedzamā misticisma un garīguma klātbūtne. Baznīcas simbolismu var analizēt kā mītisku poēmu. Kad Svētās Ģimenes baznīca tiks pabeigta, tai būs 18 torņi un trīs fasādes. Katrā no trīs fasādēm atradīsies četri 90 – 120 metrus augsti torņi, kas simbolizēs 12 apustuļus. Četri torņi simbolizēs Jaunās Derības evaņģēliju autorus, tie atradīsies ap centrālo, 170 metru augsto torni, kas atveidos Jēzu Kristu. Pēdējais tornis simbolizēs jaunavu Mariju un atradīsies pusapaļā nišā. Savukārt trīs fasādes simbolizē Jēzus Kristus dzimšanu, nāvi un augšāmcelšanos. Ikviena no tām ir pārpilna ar mītiskiem simboliem un alegorijām. Tur, piemēram, atrodas maģiskais kvadrāts: 16 skaitļi un 310 kombinācijas, kuru summa vienmēr ir 33. Tas ir vecums, kurā Kristus tika sists krustā.
Brīdī, kad Gaudi mira, bija pabeigta viena fasāde, viens tornis, pusapaļā niša un kapenes. Ja, apmeklējot baznīcu, uzmanīgi to aplūkosiet, tad pamanīsiet, ka vecie akmeņi šajā fasādē ir tumšāki nekā pārējā celtne. Plānots, ka Svētās Ģimenes baznīca tiks pabeigta 2026.gadā.
Spānijas pilsoņu kara laikā daļēji uzceltā baznīca tika izdemolēta
Pašreizējie būvdarbi daļēji balstās uz rekonstruētām Gaudi oriģinālplānu versijām, jo no paša arhitekta darbiem nekas daudz nav saglabājies. Spānijas pilsoņu kara laikā, kad valdīja spēcīgas antiklerikālisma idejas, anarhisti aizdedzināja daļu baznīcas, tostarp darbnīcu, kurā daudzus gadus arhitekts bija strādājis. Bojā gāja Gaudi skices, zīmējumi un baznīcas modeļi.
Antonio Gaudi mira traģiskā avārijā, neviens viņu neatpazina
Arhitekts mira 73 gadu vecumā 1926.gadā, viņu notrieca tramvajs brīdī, kad Gaudi bija ceļā uz baznīcu. Kaut arī viņš Barselonā bija visai pazīstams, tomēr Gaudi nebija klāt personas dokumentu un tādēļ arhitektu noturēja par ubagu. Svētās Ģimenes baznīcas kapelāns arhitektu atpazina tikai nākamajā dienā slimnīcā, kur viņš pēc dažām dienām arī nomira. Gaudi ir apglabāts Svētās Ģimenes baznīcas kapenēs.
Pie Svētās Ģimenes baznīcas atradās skola
1909.gadā pie jaunceļamās baznīcas pamatiem Gaudi uzbūvēja nelielu skolu ar trim klases telpām un trim telpām brīvdabas nodarbībām, kurā mācījās būvniecībā iesaistīto strādnieku un apkaimes nabadzīgo ģimeņu bērni. Tā atradās vietā, kur vēlāk bija jābūvē viena no fasādēm, tādēļ skolu pēc laika nojauca. Skolas ēka, kas vienkāršības, funkcionalitātes, ģeometriskās tīrības dēļ tiek uzskatīta par Gaudi konstruktīvā ģēnija piemēru, 2002.gadā tika atjaunota dažus metrus tālāk no sākotnējās celtnes.
Svētās Ģimenes baznīca atrodas līdzās citiem katalāņu modernistu darbiem
Protams, Antonio Gaudi nestrādāja “tukšumā”. Katalāņu modernisma attīstībā liela nozīme bija, piemēram, arhitektiem Luisam Domenekam i Montaneram, un Žozefam Puidži i Kadalfakam. Domeneks i Montanera ir veidojis Katalāņu mūzikas pili, kas ir vienīgā koncertzāle Eiropā ar dabīgo apgaismojumu, un Svētā Po hospitāli. Abas ēkas kā vienots komplekss ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, un, staigājot pa sarežģītajiem mozaīkas koridoriem, ir viegli saprast, kādēļ tā. Arhitekts ticēja, ka skaista apkārtne var palīdzēt atveseļošanās procesā.
Kaut arī Barselonas Svētās ģimenes baznīca ne tuvu nav pabeigta, tomēr var apskatīt baziliku, kapenes un muzeju. Ja nav baiļu no augstuma vai klaustrofobijas, tad var uzkāpt vai ar liftu uzbraukt torņus un baudīt fantastisku Barselonas skatu.
Materiāls tapis sadarbībā ar FOX International Channels grupas televīzijas kanālu National Geographic